Fortepianarium

Fortepianarium

Fortepianarium to magiczne miejsce w postindustrialnym krajobrazie Górnego Śląska. Unikalna kolekcja klawesynów, dawnych fortepianów, fisharmonii i analogowych elektronicznych instrumentów klawiszowych. Miejsce spotkań z dobrą muzyką.

Koncerty

Koncerty w fortepianarium odbywają się zawsze w 1-szą lub 2-gą niedzielę miesiąca o godzinie 17.00.
Bilety-cegiełki w cenie 10zł.

O IDEI POWSTANIA FORTEPIANARIUM…

Współczesny pianista rzadko zdaje sobie sprawę, że instrument, na którym gra ma historię. Tymczasem w XIX wieku sztuka budowania i udoskonalania fortepianu przeżywała niebywały rozkwit przynosząc zalew instrumentów o najrozmaitszych kształtach, dekoracji, brzmieniu, funkcjach… Również inne instrumenty, w tym XX-wieczne analogowe instrumenty elektroniczne, to wielobarwny świat fascynujący bogactwem. Naszym dalekosiężnym celem jest zbieranie i ochrona zachowanych egzemplarzy, żywych przykładów mariażu sztuki, rzemiosła i techniki doskonale wpisujących się w ideę ochrony piękna przedmiotów i obiektów „industrialnych”. Być może stworzenie wspólnego projektu zakładającego rekonstruowanie takich instrumentów? Celem bliskim jest natomiast po prostu znalezienie domu – domu otwartego! – dla naszych prywatnych zbiorów i zapraszanie do niego gości w ramach koncertów i kursów mistrzowskich.

CEL
  • tworzenie żywej przestrzeni dla ekspozycji zabytkowych (i w większości grających, sprawnych) fortepianów – cudownych zabytków techniki, sztuki i rzemiosła XVIII-XX wieku oraz innych instrumentów klawiszowych (analogowych instrumentów elektronicznych)
  • stworzenie przestrzeni wystawienniczej, koncertowej i warsztatowej
  • zabezpieczenie bezpiecznych warunków dla instrumentów
  • propagowanie idei łączenia postindustrialnego dziedzictwa z osiągnięciami myśli muzycznej- działalność edukacyjna i kulturotwórcza.
Nowe opracowania Bortniańskiego
07.05.2022
Nowe opracowania Bortniańskiego

Po kilku opracowaniach sonaty Berezowskiego postanowiłem się pobawić zachowanym jednoczęściowo i tylko w formie wyciągu koncertem fortepianowym Dymitra Bortniańskiego. Dwa opracowania: na flet (traverso lub współczesny poprzeczny) ze smyczkami i flet prosty + smyczki już na IMSLP. Kończę też opracowanie na 2 flety i smyczki. Będzie trochę więcej dawnej muzyki ukraińskiej do grania. Muzyki, która przypomina o naszej wspólnej przeszłości i teraźniejszości. 

10.03.2022
Nowe ukraińskie projekty

Moi ukraińscy przyjaciele nauczyli mnie tego, że nawet pod groźbą rakiet należy snuć plany na przyszłość i nie rezygnować z bycia artystą. Na mojej stronie imslp można znaleźć teraz nuty opracowań ukraińskich: hymn oraz sonatę Berezowskiego w wersji na fortepian lub klawesyn. A tu mała próbka dźwiękowa. 

12.02.2022
Gram sonaty Bortniańskiego.

Już od dawna planowałem rejestrację sonat klawiszowych Bortniańśkiego, które bardzo, bardzo lubię. To chyba najpiękniejsza włoska ( :-) ) muzyka klawesynowa II poł. XVIIIw. Wiele razy grałem Borniańskiego na Ukrainie i z moimi ukraińskimi przyjaciółmi. Trudno o nich nie myśleć w chwili zagrożenia ich bytu. To nagranie jest dla nich - z wdzięcznością i miłością. 

14.12.2021
Różne style basso continuo

Po dograniu nowych komentarzy i pewnej obróbce mój marcowy wykład z udziałem Zbigniewa Pilcha dla Ljubljany dostępny na YouTube. Prezentacja pokazuje rozmaite style wykonawstwa basso continuo i możliwość wspomagania kreatywności poprzez transformację basów w improwizowane utwory solowe. Podziękowania dla Adama Jastrzębskiego za produkcję filmu!

Marek Toporowski

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Marek Toporowski - FB

 Marek Toporowski - YT

 marektoporowski.blogspot.com