Fortepianarium

Fortepianarium

Fortepianarium to magiczne miejsce w postindustrialnym krajobrazie Górnego Śląska. Unikalna kolekcja klawesynów, dawnych fortepianów, fisharmonii i analogowych elektronicznych instrumentów klawiszowych. Miejsce spotkań z dobrą muzyką.

Koncerty

Koncerty w fortepianarium odbywają się zawsze w 1-szą lub 2-gą niedzielę miesiąca o godzinie 17.00.
Bilety-cegiełki w cenie 10zł.

O IDEI POWSTANIA FORTEPIANARIUM…

Współczesny pianista rzadko zdaje sobie sprawę, że instrument, na którym gra ma historię. Tymczasem w XIX wieku sztuka budowania i udoskonalania fortepianu przeżywała niebywały rozkwit przynosząc zalew instrumentów o najrozmaitszych kształtach, dekoracji, brzmieniu, funkcjach… Również inne instrumenty, w tym XX-wieczne analogowe instrumenty elektroniczne, to wielobarwny świat fascynujący bogactwem. Naszym dalekosiężnym celem jest zbieranie i ochrona zachowanych egzemplarzy, żywych przykładów mariażu sztuki, rzemiosła i techniki doskonale wpisujących się w ideę ochrony piękna przedmiotów i obiektów „industrialnych”. Być może stworzenie wspólnego projektu zakładającego rekonstruowanie takich instrumentów? Celem bliskim jest natomiast po prostu znalezienie domu – domu otwartego! – dla naszych prywatnych zbiorów i zapraszanie do niego gości w ramach koncertów i kursów mistrzowskich.

CEL
  • tworzenie żywej przestrzeni dla ekspozycji zabytkowych (i w większości grających, sprawnych) fortepianów – cudownych zabytków techniki, sztuki i rzemiosła XVIII-XX wieku oraz innych instrumentów klawiszowych (analogowych instrumentów elektronicznych)
  • stworzenie przestrzeni wystawienniczej, koncertowej i warsztatowej
  • zabezpieczenie bezpiecznych warunków dla instrumentów
  • propagowanie idei łączenia postindustrialnego dziedzictwa z osiągnięciami myśli muzycznej- działalność edukacyjna i kulturotwórcza.
Akademia Klawiszowa w Zabrzu pomimo epidemii
21.11.2020
Akademia Klawiszowa w Zabrzu pomimo epidemii

Pomimo epidemii organizujemy kolejną edycję Akademii Klawiszowej w Zabrzu w formule lekcji indywidualnych. Termin: 5-6 grudnia 2020. Zajęcia ze mną można umawiać indywidualnie poprzez adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Realizacja projektu możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Cztery ręce na wielu fortepianach
19.11.2020
Cztery ręce na wielu fortepianach

Serdecznie zapraszamy na nasz czteroręczny koncert na fortepianach z kolekcji Andrzeja Włodarczyka. Będą dwa zbudowane przez niego instrumenty - kopia Waltera i świeżutka kopia Kralla & Seidlera - instrument przeciekawy i bardzo udany. Oraz: Pleyel, Erard i mały trójkątny Meybom. W programie dużo Dusika - dwie duży sonaty, trochę polonezów (świetny Ferdinanda Riesa, Ogiński w moim opracowaniu i finał sonaty Elsnera). Program opracowywany w ramach stypendium przyznanego mi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

https://youtu.be/o6dGwVun37M  

 

 

Prezentacja muzyki Ernsta Köhlera
30.10.2020
Prezentacja muzyki Ernsta Köhlera

8 listopada o 17.00 zapraszam do słuchania mojego recitalu organowego zawierającego prezentację muzyki organowej działającego w I połowie XIX wieku we Wrocławiu Ernsta Köhlera; kompozytora, który moim zdaniem wart jest przypomnienia. Koncert miał odbyć się w Fortepianarium w ramach organizowanego przeze mnie cyklu koncertowego; z powodu pandemii muszę zmienić nieco formę wydarzenia. Szczegóły wkrótce.

Am (ab den) 8 November 2020 17 Uhr mein Online-Orgelkonzert mit der Musik des bedeutenden Vertreters der Breslauer Orgelschule der I Hälfte des 17 Jh. - Ernst Köhlers. Eine mit großem Unrecht fast total vergessene Musik ... 

https://youtu.be/WSwo-XeSgMs 

 

 

 

Klawesyn, pianoforte i flety...
30.10.2020
Klawesyn, pianoforte i flety...

Flet+” to nowy projekt edukacyjny, ukazujący przekrojowo literaturę fletową: od muzyki baroku po muzykę XX i XXI wieku. Będzie on stanowił platformę – bazę nagrań dostępną dla melomanów, ale również uczniów i studentów – jako propozycje interpretacji wykonawczej i stylistycznej utworów z kanonu muzyki fletowej.

Miło mi zaprosić do posłuchania utworów w wykonaniu Łukasza Długosza, Agaty Kielar-Długosz i moim w zakładkach "Recital muzyki barokowej" i "Recital muzyki klasycznej":

https://fletplus.lukaszdlugosz.pl/ 

 

 

Marek Toporowski

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Marek Toporowski - FB

 Marek Toporowski - YT

 marektoporowski.blogspot.com