Fortepianarium

Fortepianarium

Fortepianarium to magiczne miejsce w postindustrialnym krajobrazie Górnego Śląska. Unikalna kolekcja klawesynów, dawnych fortepianów, fisharmonii i analogowych elektronicznych instrumentów klawiszowych. Miejsce spotkań z dobrą muzyką.

Koncerty

Koncerty w fortepianarium odbywają się zawsze w 1-szą lub 2-gą niedzielę miesiąca o godzinie 17.00.
Bilety-cegiełki w cenie 10zł.

O IDEI POWSTANIA FORTEPIANARIUM…

Współczesny pianista rzadko zdaje sobie sprawę, że instrument, na którym gra ma historię. Tymczasem w XIX wieku sztuka budowania i udoskonalania fortepianu przeżywała niebywały rozkwit przynosząc zalew instrumentów o najrozmaitszych kształtach, dekoracji, brzmieniu, funkcjach… Również inne instrumenty, w tym XX-wieczne analogowe instrumenty elektroniczne, to wielobarwny świat fascynujący bogactwem. Naszym dalekosiężnym celem jest zbieranie i ochrona zachowanych egzemplarzy, żywych przykładów mariażu sztuki, rzemiosła i techniki doskonale wpisujących się w ideę ochrony piękna przedmiotów i obiektów „industrialnych”. Być może stworzenie wspólnego projektu zakładającego rekonstruowanie takich instrumentów? Celem bliskim jest natomiast po prostu znalezienie domu – domu otwartego! – dla naszych prywatnych zbiorów i zapraszanie do niego gości w ramach koncertów i kursów mistrzowskich.

CEL
  • tworzenie żywej przestrzeni dla ekspozycji zabytkowych (i w większości grających, sprawnych) fortepianów – cudownych zabytków techniki, sztuki i rzemiosła XVIII-XX wieku oraz innych instrumentów klawiszowych (analogowych instrumentów elektronicznych)
  • stworzenie przestrzeni wystawienniczej, koncertowej i warsztatowej
  • zabezpieczenie bezpiecznych warunków dla instrumentów
  • propagowanie idei łączenia postindustrialnego dziedzictwa z osiągnięciami myśli muzycznej- działalność edukacyjna i kulturotwórcza.
Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz ze mną w Wodzisławiu Śląskim
07.10.2021
Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz ze mną w Wodzisławiu Śląskim

Kolejny koncert z moimi znakomitymi przyjaciółmi. Tym razem będzie to połączenie muzyki baroku (Telemann i Vivaldi) z napisaną dla naszego tria sonatą Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i muzyką Adama Wesołowskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - Interwencje 2021”. Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Piotr Olech śpiewa Piękną Młynarkę
02.07.2021
Piotr Olech śpiewa Piękną Młynarkę

Schubert w wersji kontratenorowej już w najbliższą niedzielę (4.07.2021, 18:00) w Trybunale Koronnym w Lublinie. O graniu mojego ulubionego cyklu marzę chyba od zawsze i jestem strasznie szczęśliwy, że mogę zagrać z Piotrem Olechem, którego lubię i cenię od bardzo dawna. W tej wersji jest to ciekawe wyzwanie również dla pianisty. Transpozycja przenosi partię fortepianu bardzo nisko poniżej skali 5-oktawowych wczesnych fortepianów ... 

Polonezy Ogińskiego opracowane na duet fortepianowy
25.06.2021
Polonezy Ogińskiego opracowane na duet fortepianowy

Mój ważny projekt wydawniczy gotowy! Myślę, że polonezy Ogińskiego, nic nie ujmując stylowi i emocjonalno-melodycznemu kunsztowi kompozytora, ogromnie zyskują po rozszerzeniu faktury. Gra się to dobrze. Próbowaliśmy! A cykl zadedykowałem wybitnej postaci muzycznego życia Lwowa - Myrosławowi Korczynśkiemu jako wyraz mojej ogromnej wdzięczności za wielokrotnie okazaną przyjaźń i ludzkie ciepło. Do kupienia tu: http://sklep.amuz.krakow.pl/index.php?id_product=194&controller=product 

Płyta z muzyką organową Ernsta Köhlera już dostępna
25.06.2021
Płyta z muzyką organową Ernsta Köhlera już dostępna

Muzyka Ernsta Köhlera nie jest często wykonywana na koncertach. Na jego utwory natrafiłem przypadkiem. Obcując z tą muzyką wciągałem się coraz bardziej i, wreszcie, udało się zarejestrować reprezentatywny wybór Jego utworów. Są tu i oparte na wielkich chórach oratoryjnych fantazje (Alleluja i Amen z Mesjasza, Die Himmel erzählen Haydna), opracowania chorałowe, preludia i fugi, wariacje ... Muzyka, która świetnie ukazuje moment przejścia od tradycji bachowskiej w stronę romantyzmu. To wszystko również na instrumencie XIX wiecznym w Kościele Pokoju w Jaworze. 

Marek Toporowski

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Marek Toporowski - FB

 Marek Toporowski - YT

 marektoporowski.blogspot.com