Aktualności
25.08.2020

Najbardziej znane Requiem to dzieło Mozarta. Zaś najbardziej znane Stabat Mater zostało napisane bez wątpienia przez Pergolesiego. W dwóch najbliższych koncertach oratoryjnych (Strzegom 28 sierpnia i Kraków 3 września) przedstawię godne "aliasy". 

Requiem f-moll Bibera to chyba najpiękniejsze Requiem skomponowane przed Mozartem. Utwór natchniony, eksponujący retorykę, w bardzo charakterystyczny dla kompozytora sposób najwyższy głos w wielu częściach przeznaczony został dla skrzypiec grających powyżej głosów wokalnych. Utwór zdumiewający, oryginalny, poruszający ...

Zaś Stabat Mater Caldary to również piękna i ekspresyjna interpretacja tekstu; może warta częstszego wykonywania? 

24.07.2020

Aby nie zwariować w trudnym dla estradowego muzyka czasie kwarantanny zacząłem produkować filmy; pokazujące materiał, nad którym pracuję, ale również znajdujące się pod moją pieczą instrumenty. Ułożone są w kilka wątków tematycznych – playlist. To : „Exploring Scheidemann with Marek Toporowski”, „Music Lesson with Marek Toporowski”, „Klein aber fein” (Małe instrumenty klawiszowe). Zachęcam do poszperania i obiecuję, że po wakacjach zaczną pojawiać się kolejne nagrania! 

17.07.2020

Jak prowadzić lekcje gry na instrumencie w warunkach kwarantanny? Najpierw próbowałem odsłuchiwać zrealizowane przez moich studentów nagrania opisując dokładnie moje spostrzeżenia. Potem zacząłem - w odpowiedzi na te materiały - nagrywać moje sugestie, a nawet bardziej kompletne wersje moich utworów. Wydaje się, że wyprodukowane w ten sposób materiały mogą być ciekawe dla szerszej grupy odbiorców. Stąd decyzja, aby niektóre lekcje udostępniać publicznie.

05.07.2020

Nagrana w 2014 roku płyta dokumentująca instrumentarium organowe rejonu sztucznego jeziora „Senftenberger See” ukazała się w tym roku. To chyba najbardziej oryginalna z płyt moich. Jak odmalować muzyczną podróż wokół jeziora? Postanowiliśmy, że przewodnikiem w podróży będzie jazzujący flet Ryszarda Borowskiego; jego fascynujace improwizacje łączące poszczególne przystanki organowej wycieczki. Flet spaja bardzo różnorodny (od dawnej muzyki poprzez Wagnera po utwory współczesne i jazzowe) repertuar (co wynika ze zróżnicowania organów). A słucha się (chyba, mam nadzieję…) jak jednej muzycznej opowieści.

01.07.2020

Zapraszam na prowadzone przeze mnie w tym roku kursy mistrzowskie. Już 29 lipca krótkie spotkanie z klawikordem i wirginałem w Czarnolesie. 18-22 sierpnia moja autorska Akademia w Zabrzu, a tydzień później jest możliwość wzięcia udziału w kursach letniej Akademii krakowskiej AM.
Na jesieni odbędzie się kolejna edycja weekendowej Akademii klawiszowej w zabrzańskim Fortepianarium, ale o tym pewnie wkrótce …

30.06.2020

Koncerty w "Fortepianarium" zmieniają chwilowo formułę ... Specjalnie z myślą o naszych słuchaczach przygotowałem nagranie programu zawierającego dwa cudowne koncerty Stanleya wykonane na cyfrowym "symulatorze" organów barokowych oraz sporo muzyki typu "easy listening" na fisharmonii Mannborg 755 oraz organach elektronicznych Wurlitzer 4037.

25.06.2020

W tym trudnym dla wszystkich (a szczególnie nie-mogących-koncertować zazwyczaj koncertujących artystów) rozpoczynam nowy projekt domowych rejestracji cudownej muzyki Heinricha Scheidemanna - poety instrumentów klawiszowych z początku XVII wieku.

Marek Toporowski

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Marek Toporowski - FB

 Marek Toporowski - YT

 marektoporowski.blogspot.com