Aktualności
17.09.2022

Świętujemy 10-lecie istnienia. 14 października 2012 roku Fortepianarium po raz pierwszy gościło słuchaczy. Od tego czasu zorganizowaliśmy prawie 100 koncertów. Przybyło też instrumentów. 9 pażdziernika usłyszymy 6 fortepianów: 4 w V symfonii Beethovena i 2 w VI. 

29.08.2022

Serdecznie zapraszam na wszystkie koncerty! 

29.08.2022

W ramach stypendium nagrywać będziemy z Łukaszem Długoszem i Agatą Kielar-Długosz Sonatę z Musikalisches Opfer Bacha w unikalnej wersji na dwa flety i fragmenty cyklu "Pyrmonter Kurwoche" Telemanna z wykorzystaniem (współczesnego) fletu altowego. Powinno być ciekawie ... Dziękujemy! 

06.08.2022

Kilka możliwości lekcji ze mną. Najbliższe warsztaty 16.08 (10.00) w Krasnymstawie (festiwal im. Leopolda hr. Poletyła), a potem Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej - Kielce 4-11.09.2022

07.05.2022

Po kilku opracowaniach sonaty Berezowskiego postanowiłem się pobawić zachowanym jednoczęściowo i tylko w formie wyciągu koncertem fortepianowym Dymitra Bortniańskiego. Dwa opracowania: na flet (traverso lub współczesny poprzeczny) ze smyczkami i flet prosty + smyczki już na IMSLP. Kończę też opracowanie na 2 flety i smyczki. Będzie trochę więcej dawnej muzyki ukraińskiej do grania. Muzyki, która przypomina o naszej wspólnej przeszłości i teraźniejszości. 

10.03.2022

Moi ukraińscy przyjaciele nauczyli mnie tego, że nawet pod groźbą rakiet należy snuć plany na przyszłość i nie rezygnować z bycia artystą. Na mojej stronie imslp można znaleźć teraz nuty opracowań ukraińskich: hymn oraz sonatę Berezowskiego w wersji na fortepian lub klawesyn. A tu mała próbka dźwiękowa. 

12.02.2022

Już od dawna planowałem rejestrację sonat klawiszowych Bortniańśkiego, które bardzo, bardzo lubię. To chyba najpiękniejsza włoska ( :-) ) muzyka klawesynowa II poł. XVIIIw. Wiele razy grałem Borniańskiego na Ukrainie i z moimi ukraińskimi przyjaciółmi. Trudno o nich nie myśleć w chwili zagrożenia ich bytu. To nagranie jest dla nich - z wdzięcznością i miłością. 

14.12.2021

Po dograniu nowych komentarzy i pewnej obróbce mój marcowy wykład z udziałem Zbigniewa Pilcha dla Ljubljany dostępny na YouTube. Prezentacja pokazuje rozmaite style wykonawstwa basso continuo i możliwość wspomagania kreatywności poprzez transformację basów w improwizowane utwory solowe. Podziękowania dla Adama Jastrzębskiego za produkcję filmu!

Marek Toporowski

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Marek Toporowski - FB

 Marek Toporowski - YT

 marektoporowski.blogspot.com