Akademia Klawiszowa Marka Toporowskiego

Idea Akademii Klawiszowej wynika z połączenia kilku moich pasji: pasji pedagoga, pasji zbieracza dawnych instrumentów oraz pasji koncertującego muzyka. Ideą jest wykorzystanie i udostępnienie szerszemu gronu zainteresowanych posiadanej przeze mnie bogatej kolekcji różnych, często niekonwencjonalnych instrumentów klawiszowych.

Pierwszą realizacją idei Akademii Klawiszowej były Warszawskie Warsztaty Klawiszowe Marka Toporowskiego zorganizowane dwukrotnie w Warszawie (Zespół Szkół Muzycznych przy ul. Bednarskiej) w 2018 i 2019 roku. Ich kontynuacją są działania edukacyjne odbywające się w ramach Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych – Fortepianarium (PODLINKOWAĆ).

Działania odbywają się obecnie w formie kursów weekendowych oraz Letniej Akademii Klawiszowej MT. W tym drugim wypadku chodzi o kontynuację warsztatów, które dotychczas odbywały się w Warszawie, stąd kontynuacja numeracji.

Współczesna praktyka koncertowa mocno rozgranicza sztukę gry na poszczególnych instrumentach klawiszowych. Fortepian, klawesyn, organy a nawet klawikord to dziś osobne specjalizacje. Nie jest to zgodne z historyczną praktyką wykonawczą; również współcześnie wielu muzyków dąży do przekraczania sztucznie postawionych granic.

Zapraszam zatem do udziału w organizowanych przeze mnie przedsięwzięciach edukacyjnych.

05.08.2020

Kolejna edycja Akademii Klawiszowej w najbliższym czasie!

10.03.2020

Zapraszamy zatem do udziału w III Letniej Akademii Klawiszowej Marka Toporowskiego, która jest kontynuacją Warszawskich Warsztatów Klawiszowych Marka Toporowskiego. Zapraszamy klawesynistów, pianistów zainteresowanych dawniejszym repertuarem klawiszowym, organistów. Uczniów, studentów, wszystkich zainteresowanych. Można przyjechać z repertuarem solowym na klawesyn, klawikord, fortepian (utwory do pocz. XIX wieku) oraz organy (zajęcia na organach w ostatni dzień w Tarnowskich Górach, możliwa również praca na fisharmoniach i organach elektronicznych). Zapraszamy również zespoły i uczestników zainteresowanych realizacją basso continuo.

Marek Toporowski

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Marek Toporowski - FB

 Marek Toporowski - YT

 marektoporowski.blogspot.com