Akademia Klawiszowa Marka Toporowskiego

Idea Akademii Klawiszowej wynika z połączenia kilku moich pasji: pasji pedagoga, pasji zbieracza dawnych instrumentów oraz pasji koncertującego muzyka. Ideą jest wykorzystanie i udostępnienie szerszemu gronu zainteresowanych posiadanej przeze mnie bogatej kolekcji różnych, często niekonwencjonalnych instrumentów klawiszowych.

Pierwszą realizacją idei Akademii Klawiszowej były Warszawskie Warsztaty Klawiszowe Marka Toporowskiego zorganizowane dwukrotnie w Warszawie (Zespół Szkół Muzycznych przy ul. Bednarskiej) w 2018 i 2019 roku. Ich kontynuacją są działania edukacyjne odbywające się w ramach Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych – Fortepianarium (PODLINKOWAĆ).

Działania odbywają się obecnie w formie kursów weekendowych oraz Letniej Akademii Klawiszowej MT. W tym drugim wypadku chodzi o kontynuację warsztatów, które dotychczas odbywały się w Warszawie, stąd kontynuacja numeracji.

Współczesna praktyka koncertowa mocno rozgranicza sztukę gry na poszczególnych instrumentach klawiszowych. Fortepian, klawesyn, organy a nawet klawikord to dziś osobne specjalizacje. Nie jest to zgodne z historyczną praktyką wykonawczą; również współcześnie wielu muzyków dąży do przekraczania sztucznie postawionych granic.

Zapraszam zatem do udziału w organizowanych przeze mnie przedsięwzięciach edukacyjnych.

27.12.2023

Najbliższe spotkanie ze mną promujące sztukę gry na różnych klawiszach - 13 stycznia w Galerii Slendzińskich w Białymstoku. 4 różne, wysmakowane klawesyny; w tym kopia angielskiego XVIIIw. 10-17. Opłata za dzień -50zł. (na miejscu)

Marek Toporowski

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Marek Toporowski - FB

 Marek Toporowski - YT

 marektoporowski.blogspot.com