Isabella Leonarda, Antonio Soler i in. zespół barokowy pod kier. Leszka Firka
Klawesyn Goble, organy elektroniczne, organy Hammonda (Marek Toporowski)
Isabella Leonarda, Antonio Soler i in. zespół barokowy pod kier. Leszka Firka
Łukasz Długosz- flet, Marek Toporowski - klawesyn, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego dyr. Tadeusz...
Łukasz Długosz- flet, Marek Toporowski- klawesyn, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego...
Bach, Köhler, Kolessa (Колесса)
dyr. Przemysław Neumann
Muzika iš Braunsbergo tabulatūros. Reversio Ensemble, Darius Klišys
dyr. Przemysław Neumann
Muzyka fortepianowa XIX wieku.
Polska muzyka fortepianowa XIX wieku.
Polska muzyka fortepianowa XIX wieku.
Łukasz Długosz - flet, Marek Toporowski - organy
Piotr Domagała, Marek Toporowski
Irmina Obońska, Marek Toporowski
Marek Toporowski, Irmina Obońska-Toporowska - organy, pianoforte
Klawesynista i organista, kameralista i dyrygent.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach.
W roku 1991 utworzył specjalizujący się w historycznym wykonawstwie zespół Concerto Polacco. Zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej wykonywanej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą, w ramach którego po raz pierwszy w Polsce wykonano na historycznych instrumentach takie arcydzieła jak m.in. Mszę h-moll Bacha. Również wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod batutą Marka Toporowskiego.
Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Dokonał pierwszej rejestracji fonograficznej muzyki klawesynowej Charlesa Nobleta oraz licznych rejestracji historycznych organów w Niemczech m.in. w serii „Organy Dolnych Łużyc”. Wielokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka. Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).
Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy - Józef Serafin, klawesyn - Leszek Kędracki). Następnie doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken), i Holandii (Amsterdam) pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy).
Jego działalność dydaktyczna przez wiele lat (od 1991 r.) związana była z Akademią Muzyczną w Katowicach. W uczelni tej stworzył pierwszą na Górnym Śląsku klasę klawesynu, następnie orkiestrę barokową i Katedrę Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych, którą kierował w latach 2012-2015. Od 2016 roku związany jest również z Akademią Muzyczną w Krakowie. Jest częstym wykładowcą kursów mistrzowskich. Przez 20 lat współorganizował letnią Akademię Organową w Koszalinie.
Kolekcjonuje historyczne instrumenty klawiszowe, zbiór eksponowany jest w zabrzańskim „Fortepianarium”.
Pliki do pobraniażyciorys + zdjęcia [54 MB]
Zapraszam do posłuchania programu z moim udziałem w "Cafe Muza": Marek Toporowski gościem Klaudii Baranowskiej.
Zainteresowanych tym, jak uczę zapraszam w czwartek 14.03.2024 do sali 23 w Akademii Muzycznej w Krakowie przy ul. św. Tomasza! Godz. 10-13.00
to świetne źródło muzyki instrumentalnej późnego renesansu. Myślę, że udało się stworzyć wartościową i kolorową wizję tego repertuaru. A z mojej strony kilka fajnych dyminucji!
Dostępny zapis koncertu finałowego Świętokrzyskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Autorski projekt Andreasa Böhlena z ogromną ilością fletowych improwizacji, które gra po prostu świernie. Ogromna radość występu z tym fantastycznym muzykiem.
Najbliższe spotkanie ze mną promujące sztukę gry na różnych klawiszach - 13 stycznia w Galerii Slendzińskich w Białymstoku. 4 różne, wysmakowane klawesyny; w tym kopia angielskiego XVIIIw. 10-17. Opłata za dzień -50zł. (na miejscu)
Idea Akademii Klawiszowej wynika z połączenia kilku moich pasji: pasji pedagoga, pasji zbieracza dawnych instrumentów oraz pasji koncertującego muzyka. Ideą jest wykorzystanie i udostępnienie szerszemu gronu zainteresowanych posiadanej przeze mnie bogatej kolekcji różnych, często niekonwencjonalnych instrumentów klawiszowych.
Działania odbywają się obecnie w formie kursów weekendowych oraz Letniej Akademii Klawiszowej MT.
Współczesna praktyka koncertowa mocno rozgranicza sztukę gry na poszczególnych instrumentach klawiszowych. Fortepian, klawesyn, organy a nawet klawikord to dziś osobne specjalizacje. Nie jest to zgodne z historyczną praktyką wykonawczą; również współcześnie wielu muzyków dąży do przekraczania sztucznie postawionych granic.
"Concerto Polacco" to grupa muzyków skupionych wokół klawesynisty i organisty Marka Toporowskiego, specjalizujących się w stylowym wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku na dawnych instrumentach.
Działająca od 1991 roku mała formacja kameralna (4-6 osób) osiągnęła z czasem rozmiary małej orkiestry, co umożliwiło realizację większych zamierzeń. Jeszcze w małym składzie "Concerto Polacco" otrzymało III nagrodę na konkursie muzyki dawnej w Melku (Austria) w 1993 roku.
Magiczne miejsce w postindustrialnym krajobrazie Górnego Śląska. Unikalna kolekcja klawesynów, dawnych fortepianów, fisharmonii i analogowych elektronicznych instrumentów klawiszowych. Miejsce spotkań z dobrą muzyką.
Koncerty w 1-szą lub 2-gą niedzielę miesiąca o 17.00
Bilety-cegiełki w cenie 10zł.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...