Home

Najbliższy koncert

28.01
piątek / godz. 08.51
Biber - Sonaty misteryjne, Gorzów Wlkp. Filharmonia

Robert Bachara

Koncerty

 • 27-02-2022 / Koncert Towarzystwa Bachowskiego, Kościół Ewangelicki św. Marcina ul. Grodzka, Kraków

  J.S.Bach - Sonaty fletowe. Wioletta Wysopal, Marek Toporowski

 • 28-01-2022 / Biber - Sonaty misteryjne, Gorzów Wlkp. Filharmonia

  Robert Bachara

 • 15-01-2022 / Wykonawstwo sonat Scarlattiego. Warszawa, Bednarska

  Wykład i warsztaty 

 • 13-01-2022 / Haydn - Symfonie, Kraków, Filharmonia

  Symfonie 57, 58, Capella Cracoviensis dyr. Alessandro Tampieri

 • 09-01-2022 / Muzyka na 2 organów, Fortepianarium, Zabrze ul. Hagera 41

  Irmina Obońska, Marek Toporowski

 • 19-12-2021 / Haendel - Mesjasz, Kraków, Filharmonia

  Chór FK, Capella Cracoviensis

 • 13-12-2021 / Haydn - Symfonie, Kraków, Filharmonia

  Symfonie 57, 58, Capella Cracoviensis dyr. Alessandro Tampieri

 • 13-12-2021 / Haydn - Symfonie, Kraków, Filharmonia

  Symfonie 57, 58, Capella Cracoviensis dyr. Alessandro Tampieri

 • 23-11-2021 / Opera Rara, Kraków Pałac Potockich, Rynek 20

  J. Haydn - Canzonetty, kantaty, sonaty. Dorota Szczepańska, Marek Toporowski (pianoforte)

 • 14-11-2021 / Klawesyny duże i małe. Fortepianarium, Zabrze ul. Hagera 41

  Studenci klasy klawesynu AM w Krakowie

 • 05-11-2021 / Marijampolė Medynės Festival - Baroque goes to the street

  K. Vaiginis, D.Klišys …

 • 26-10-2021 / Barok francuski. Rameau. Kraków, Teatr Słowackiego, Foyer

  Kantaty i koncerty. Capella Cracoviensis

 • 24-10-2021 / Sinfonietta Cracovia dla Muzeum Narodowego. Muzeum Narodowe, Kraków

  Górecki - Koncert klawesynowy

 • 24-10-2021 / Muzyczny klub fortepianarium. Wiolonczela barokowa w różnych odsłonach.. Zabrze, Fortepianarium ul. Hagera 41

  Adrianna Kafel, Victoria Lerche, Anna Guja. Marek Toporowski

 • 23-10-2021 / Muzyka na 2 flety i pianoforte. Konin, Szkoła Muzyczna

  Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz, Marek Toporowski

 

MAREK
TOPOROWSKI

Klawesynista i organista, kameralista i dyrygent.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach.

W roku 1991 utworzył specjalizujący się w historycznym wykonawstwie zespół Concerto Polacco. Zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej wykonywanej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą, w ramach którego po raz pierwszy w Polsce wykonano na historycznych instrumentach takie arcydzieła jak m.in. Mszę h-moll Bacha. Również wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod batutą Marka Toporowskiego.

Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Dokonał pierwszej rejestracji fonograficznej muzyki klawesynowej Charlesa Nobleta oraz licznych rejestracji historycznych organów w Niemczech m.in. w serii „Organy Dolnych Łużyc”. Wielokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka. Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).

Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy - Józef Serafin, klawesyn - Leszek Kędracki). Następnie doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken), i Holandii (Amsterdam) pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy).

 

Jego działalność dydaktyczna przez wiele lat (od 1991 r.) związana była z Akademią Muzyczną w Katowicach. W uczelni tej stworzył pierwszą na Górnym Śląsku klasę klawesynu, następnie orkiestrę barokową i Katedrę Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych, którą kierował w latach 2012-2015. Od 2016 roku związany jest również z Akademią Muzyczną w Krakowie. Jest częstym wykładowcą kursów mistrzowskich. Przez 20 lat współorganizował letnią Akademię Organową w Koszalinie.

Kolekcjonuje historyczne instrumenty klawiszowe, zbiór eksponowany jest w zabrzańskim „Fortepianarium”.

 Pliki do pobraniażyciorys + zdjęcia [54 MB]

14.12.2021
Różne style basso continuo

Po dograniu nowych komentarzy i pewnej obróbce mój marcowy wykład z udziałem Zbigniewa Pilcha dla Ljubljany dostępny na YouTube. Prezentacja pokazuje rozmaite style wykonawstwa basso continuo i możliwość wspomagania kreatywności poprzez transformację basów w improwizowane utwory solowe. Podziękowania dla Adama Jastrzębskiego za produkcję filmu!

Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz ze mną w Wodzisławiu Śląskim
07.10.2021
Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz ze mną w Wodzisławiu Śląskim

Kolejny koncert z moimi znakomitymi przyjaciółmi. Tym razem będzie to połączenie muzyki baroku (Telemann i Vivaldi) z napisaną dla naszego tria sonatą Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i muzyką Adama Wesołowskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - Interwencje 2021”. Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Piotr Olech śpiewa Piękną Młynarkę
02.07.2021
Piotr Olech śpiewa Piękną Młynarkę

Schubert w wersji kontratenorowej już w najbliższą niedzielę (4.07.2021, 18:00) w Trybunale Koronnym w Lublinie. O graniu mojego ulubionego cyklu marzę chyba od zawsze i jestem strasznie szczęśliwy, że mogę zagrać z Piotrem Olechem, którego lubię i cenię od bardzo dawna. W tej wersji jest to ciekawe wyzwanie również dla pianisty. Transpozycja przenosi partię fortepianu bardzo nisko poniżej skali 5-oktawowych wczesnych fortepianów ... 

Polonezy Ogińskiego opracowane na duet fortepianowy
25.06.2021
Polonezy Ogińskiego opracowane na duet fortepianowy

Mój ważny projekt wydawniczy gotowy! Myślę, że polonezy Ogińskiego, nic nie ujmując stylowi i emocjonalno-melodycznemu kunsztowi kompozytora, ogromnie zyskują po rozszerzeniu faktury. Gra się to dobrze. Próbowaliśmy! A cykl zadedykowałem wybitnej postaci muzycznego życia Lwowa - Myrosławowi Korczynśkiemu jako wyraz mojej ogromnej wdzięczności za wielokrotnie okazaną przyjaźń i ludzkie ciepło. Do kupienia tu: http://sklep.amuz.krakow.pl/index.php?id_product=194&controller=product 

 
05.08.2020
III LETNIA AKADEMIA KLAWISZOWA MARKA TOPOROWSKIEGO przełożona

Z powodu epidemii koronawirusa III edycja Letniej Akademii Klawiszowej przełożona na następny rok.

Idea Akademii Klawiszowej wynika z połączenia kilku moich pasji: pasji pedagoga, pasji zbieracza dawnych instrumentów oraz pasji koncertującego muzyka. Ideą jest wykorzystanie i udostępnienie szerszemu gronu zainteresowanych posiadanej przeze mnie bogatej kolekcji różnych, często niekonwencjonalnych instrumentów klawiszowych.

Działania odbywają się obecnie w formie kursów weekendowych oraz Letniej Akademii Klawiszowej MT.

Współczesna praktyka koncertowa mocno rozgranicza sztukę gry na poszczególnych instrumentach klawiszowych. Fortepian, klawesyn, organy a nawet klawikord to dziś osobne specjalizacje. Nie jest to zgodne z historyczną praktyką wykonawczą; również współcześnie wielu muzyków dąży do przekraczania sztucznie postawionych granic.

 Dowiedz się więcej o Akademii

Concerto Polacco

"Concerto Polacco" to grupa muzyków skupionych wokół klawesynisty i organisty Marka Toporowskiego, specjalizujących się w stylowym wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku na dawnych instrumentach.

Działająca od 1991 roku mała formacja kameralna (4-6 osób) osiągnęła z czasem rozmiary małej orkiestry, co umożliwiło realizację większych zamierzeń. Jeszcze w małym składzie "Concerto Polacco" otrzymało III nagrodę na konkursie muzyki dawnej w Melku (Austria) w 1993 roku.

 concertopolacco.com

 facebook.com/concertopolacco

Fortepianarium

Magiczne miejsce w postindustrialnym krajobrazie Górnego Śląska. Unikalna kolekcja klawesynów, dawnych fortepianów, fisharmonii i analogowych elektronicznych instrumentów klawiszowych. Miejsce spotkań z dobrą muzyką.

Koncerty w 1-szą lub 2-gą niedzielę miesiąca o 17.00
Bilety-cegiełki w cenie 10zł.

 ul. Hagera 41, 41-800 Zabrze

 fortepianarium.wordpress.com

 facebook.com/fortepianarium

Marek Toporowski

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Marek Toporowski - FB

 Marek Toporowski - YT

 marektoporowski.blogspot.com